piątek, 29 listopada 2013

Druga rocznica bloga Polak Potrafi


Blog Polak Potrafi obchodzi dziś drugą rocznicę działalności wszystko bowiem zaczęło się 29 listopada 2011. Ponieważ zarazem był to pierwszy blog spośród całej rodziny blogów rocznica to podwójna: samego bloga i obecności w internecie.

W ciągu pierwszego pół roku działalności mając mnóstwo pomysłów założyłem 5 blogów. Niestety doba ma tylko 24 godziny i chociaż chętnie założyłbym kolejne pięć, każdy o innej tematyce finansowej, nie da się prowadzić równocześnie wszystkich na raz. Nawet jeśli tematyki nie zabrakłoby na każdy z nich.

Po 10 miesiącach okazało się, że cel jaki postawiłem sobie na początku działalności blogowej został spełniony. Blog miał znaleźć nową drogę dla lokat, które na otwarciu PP1 były w apogeum popularności, oferując aż 8,50% dla każdego i bez ograniczeń. Ale inwestor zawsze patrzy w przyszłość a ta rysowała się czarno.
 
Pierwsza zapowiedź co się będzie tutaj działoKrach lokat był pewny i dziś widzimy jak od początku istnienia bloga z poziomu 8,50% spadły o ponad połowę do 4,00%. Inwestor zawsze jednak powinien wybiegać nieco w przyszłość i reagować z wyprzedzeniem nie czekając aż napadną go niedźwiedzie. I nieważne czy jesteśmy na rynku akcji czy depozytów.

Po wielu artykułach poszukiwawczych, które dziś każdy może eksplorować na własną korzyść, znalazł się następca lokat. Zostały nim obligacje korporacyjne, które po blisko dwóch latach sprawdzają się wciąż znakomicie. Misja bloga Polak Potrafi została zatem spełniona, a blog mógł zostać zamknięty.

I tak we wrześniu 2012 roku napisałem oficjalny komunikat o jego zamknięciu w artykule o wymownym tytule Pożegnanie. Planowałem wówczas stopniowe wygasanie kolejnych blogów i dlatego też pierwszej rocznicy PP1 nie obchodziłem. 

Ale blogowanie może być wciągające. Niebywałe spadki na lokatach, rozdźwięk ze SKOKami, coraz ciekawsze oferty obligacji, coraz liczniejsze oferty cashback, coraz wyższy dochód pasywny oraz coraz liczniejsze komentarze, często podpowiadające co robić by optymalizować dochód, potrafią przyciągnąć do opisywania bieżących wydarzeń.

Obecnie mogę powiedzieć jedno. Dwa lata temu przyszłość rysowała się czarno, po dwóch latach rysuje się o wiele mniej czarno. Możliwości od tamtego czasu przybyło, zyski z promocji są o wiele wyższe, cashback osiągnął wyżyny o jakich nikomu się przedtem nie śniło.

Paradoksalnie w oczach przeciętnego Kowalskiego sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Banki przykręciły i ciągle przykręcają kurek. I tu nie sposób się nie zgodzić. Ale to oznacza tylko jedno, warto nie ograniczać się tylko do banków a rozwiązań szukać także spośród firm.

Zaczyna się trzeci rok działalności. I w trzecim roku pojawią się nowe propozycje inwestycji. Lokaty odeszły do lamusa, obligacje są u szczytu popularności ale zawsze patrzymy naprzód i szukamy nowych alternatyw. I nowe tematy pojawią się niebawem oczywiście na PP2, który w dalszym ciągu pozostaje blogiem głównym.

Co ciekawe dzisiejsza data jest jeszcze bardziej symboliczna. Nie tylko blog PP1 obchodzi rocznicę, od dziś SKOKi zostają objęte gwarancjami BFG ale o tym dziś więcej na blogu FpG. Natomiast na PP2 obok świetnego tricku wyjaśnienie skąd wzięła się nazwa bloga.

5 komentarzy:

 1. Gratulacje z okazji 2 urodzin :)
  oraz świetnego pomysłu na bloga/i


  W artykule
  http://moneyafterhours.blogspot.com/2012/04/jak-kupic-obligacje-na-rynku-pierwotnym.html
  napisałeś, że kupując obligacje potrzebny jest rachunek brokerski w banku. Ile takie coś kosztuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki!
   Takie coś kosztuje 0 (słownie: zero) złotych:)

   Usuń
 2. Gratulacje i dalszych sukcesów oraz wytrwałości w tworzeniu bloga !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam.Bloga czytam od około 2 miesięcy,ale stał się moją ulubioną codzienną lekturą.Dzięki za rozrywkę i podpowiedzi jak zarobić pare groszy.Gratuluję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń