środa, 6 sierpnia 2014

13-15% zysk w pożyczkach dla przedsiębiorców


Dziś na PP3 analizuję nieco mniej znany portal pożyczek społecznościowych, który czasami premiuje nowych członków. Do niedawna klub kapitałowy oferował po 100 zł za wejście w społeczność wspierającą przedsiębiorców.

Warto przyjrzeć się bliżej jak to wygląda od środka. Jakie kwoty można inwestować? Jakie są bonusy za udział w takich pożyczkach? To co może zachęcić zupełnie początkujących są z pewnością bardzo malutkie kwoty na wejściu.

Kwoty są tak małe, że praktycznie można się pokusić o przenoszenie zdobywanych środków z promocji bankowych. Bonusy bankowe za wykonanie banalnych czynności można przeznaczyć na bardziej ryzykowne przedsięwzięcia. W końcu strata nie zaboli z dwucyfrowy zysk może być początkiem na drodze inwestorskiej.

Spójrzmy na przykładową ofertę studia fotograficznego, który potrzebuje kasy na zakup sprzętu fotograficznego i chce przeprowadzać kampanię reklamową na internecie:
 
Przykładowe oferty


Jak widzimy mamy tutaj potencjalny zarobek waha się od 13% do 15%. Warto też zwrócić uwagę na bardzo krótki okres trwania od zaledwie 5 miesięcy do 12 miesięcy, są to więc inwestycje krótkoterminowe.

Kwoty wymagane przez firmy też nie są jakoś wygórowane. Studio fotograficzne wymaga zaledwie 6 tysięcy, zaś najbardziej kasochłonna platforma do handlu drzewem chce pozyskać od inwestorów 30.000 zł. Jak widać cała kwota jest porównywalna z minimalną kwotą potrzebną do zapisu na obligacje.

Kliknięcie na szczegóły zdradza ile inwestorzy już zdecydowali się wpakować w interes. W przypadku najmniej wymagającej zdarzył się ktoś, kto wyłożył zaledwie... 20 zł! Z drugiej strony zdarzają się także wpłaty na 1380 zł. Przeważają jednak wpłaty na 100 zł.

Kwoty jakie przeznaczają początkujący inwestorzy


I nic dziwnego, to bowiem dobra kwota testowa, której strata nie będzie boleć. Wiele promocji bankowych daje stówę. Oczywiście zysk będzie mały, ale jeśli inwestycja zakończy się powodzeniem i ktoś będzie reinwestować te środki to na dłuższą metę nieźle na tym wyjdzie.

Dla zachęty przedsiębiorca dodaje bonus w postaci bezpłatnej sesji zdjęciowej w Krakowie lub Krakowie. Ale do tego jest potrzebna inwestycja rzędu 5.000 zł, co z pewnością jest zbyt wygórowaną ofertą. 

Niestety szczegóły jak ocena pożyczkobiorcy, zabezpieczenia,  profil biznesowy, dane finansowe oraz pytania są niewidoczne. Pozostają zarezerwowane tylko dla zalogowanych użytkowników. Nie przetestowałem zatem co podają wymienione wyżej zakładki.

Być może sam przetestuję niebawem coś takiego na potrzeby przyszłych artykułów, na jakiejś platformie. Tego typu portali przybywa w ostatnim czasie, gdyż ta forma finansowania działalności staje się coraz bardziej popularna. Potraktowałbym to jednak bardziej jako ciekawostkę inwestycyjną, aniżeli alternatywę do sprawdzonych obligacji.

Warto jednak przede wszystkim przyjrzeć się bliżej samemu regulaminowi danego portalu, zamiast klikać od razu we wszystko co zobaczymy do zaakceptowania. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej zarabiają na tym twórcy strony, której ten interes też musi się opłacić, niekoniecznie zaś dla nas. 

Ciąg dalszy: 100 zł na start w pożyczkach społecznościowych Capital Club

6 komentarzy:

 1. Ciekawa alternatywa dla obligacji korporacyjnych - nawet słyszałem o gwaracjach pożyczek -?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wcięło mój wczorajszy komentarz :(

  Użytkownik jendras ze screena to ja. Chciałem sprawdzić jak działa portal i próbnie zalicytowałem. Po kilku dniach dostałem wzrór umowy do podpisania. Okazało, się że to studio fotograficzne według Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej jest zawieszone a w umowie nie było daty spłaty pożyczki. Wysłałem kilka maili w sprawie wyjaśnienia, ale bez odpowiedzi. Jak dla mnie oszuści.

  OdpowiedzUsuń
 3. wlasnie dokonalem1 wplaty, troche kasy mam odlozonej wiec postanowilem sprobowac. w najgorszym wypadku do gry wejdzie sąd :) oby nie bo jest to dlugoczas oczekiwwania na odzyskanie pieniedzy

  OdpowiedzUsuń
 4. Niektóre pożyczki są zabezpieczone hipoteką i oferują oprocentowanie 16-20%? Obligacje korporacyjne dają 4-5%. Czy to nie podejrzane?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja z kolei inwestowałam w Capitalu i nie napotkałam żadnych podejrzanych ani nieprzyjemnych rzeczy. Pożyczka była regularnie spłacana i wróciła do mnie w całości wraz z odsetkami. Kontakt z CC i z pożyczkobiorcą jestem w stanie ocenić jako dobry. Według mnie nie ma powodów do obaw.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takich pożyczek nigdy nie brałem ani nie udzielałem, ale rozważałem przy zakupie oprogramowania dla firmy. Ostatecznie wystawiam faktury online w darmowym programie przy współpracy z biurem rachunkowym również przez internet. Bardzo tania i wygodna metoda, która pozwala również oszczędzać również na dojazdach z dokumentami.

  OdpowiedzUsuń