wtorek, 3 czerwca 2014

Lokata Happy już na 5% czyli robi się miejsce na podwyżki na lokatach


W Idea bank dzieje się ostatnio dużo. W dalszym ciągu codziennie odnawiam Ping Ponga, gdyż to od długiego czasu najlepsza lokata na rynku więc siłą rzeczy widzę co mają w ofercie. I bardzo często widać tutaj zmiany.

Zdecydowana większość to taka sobie oferta w granicach 3,60%-3,80% okraszona różnymi hasłami. Hasła jednak nie robią żadnego wrażenia w końcu i tak liczy się tylko oprocentowanie a nie Lokata Hurtowa, PRO czy Efektywna. Na nazwy mało kto się już nabiera.

O najnowszej lokacie drużynowej dziś na FpG. To typowy wabik by omamić ludzi obietnicą 4%, których prawdopodobnie nikt nie dostanie. Idea może sobie wyścigi o lepszy zysk zamknąć w dowolnym momencie. Za to na drugim wabiku oferującym 5% na pewno nie oszuka swoich klientów.


Owe 5% to małe zaskoczenie warte odnotowania. Wabiki przez długi czas spadały, spadały, spadały. W przypadku Idea banku mieliśmy przecież 9%, ale przy długotrwałych spadkach obcinano procenty w sumie o 50%. Stopy procentowe stoją od prawie roku bez zmian więc nic nie zapowiadało podwyżek.
 
0,50 punktów procentowych w górę

 
Banki mają jednak własne procedury i robią to co uznają za właściwe. Lokata Happy zwiększyła swoje oprocentowanie o 0.50 pp, a więc dwie podwyżki RPP. Co prawda owe 5% oferowane jest tylko i wyłącznie dla nowych klientów, ale pośrednio dotyczy wszystkich o czym niżej.

Dla krótkiego przypomnienia to lokata na 3 miesiące, gdzie maksymalnie można ulokować maksymalnie tylko 10.000 zł. W zasadzie więc nic się tutaj nie zmieniło: okres i kwota są takie same, zmieniono jedynie oprocentowanie. Ciekaw jednak jestem, czy to tylko chwilowa podwyżka jak było w przypadku Lokaty na start, którą tez podwyższono na kilka dni o 0,50 pp, po czym szybko zredukowano, o czym pisałem w artykule  Manipulowanie lokatą na start.

5% pytanie jak długo

Dla większości będzie to pewnie mało ciekawy fakt, w końcu wielu z nas było klientami Idea banku, więc nie skorzystamy z tej oferty. Warto ją jednak odnotować, gdyż daje pole do podwyżek pozostałych lokat. Wabiki zawsze stanowią górną granicę zwykłych lokat, które oprocentowaniem nigdy nie przekraczają wabików.

Tak więc robi się szansa, że coś ruszy w górę. A konkurencja w takim przypadku nie będzie próżnować. Chyba że Idea, która lokatą drużynową dubluje dawne poczynania Getin, podobnie zdubluje poczynania starszego brata i szybko obniży stawkę Lokaty Happy do 4,75%.

Ciąg dalszy:  Lokata drużynowa do 4% czyli czas na szatkowanie lokat

9 komentarzy:

 1. Ciekawe co w takim razie zaprezentują lustrzane odbicia dla bogatszych - lions i noble.
  Podwyższą na okolice 6%?

  Ogólnie to idea wszystko dopasowuje do 4% pingponga. Normalne poniżej, wabiąca powyżej.
  To samo getin, z tym że tam bumerang jest na 3,5, więc wszystko jest gorsze

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam , czy jeśli miałem lokatę w Lions Banku to dla Idea Banku już nie jestem klientem "nowym " i nie założę lokaty Happy ?? Tak przy okazji ciekawe jak to sprawdzają ? Czy w momencie zakłądania lokaty jest przeprowadzana weryfikacja stary-nowy klient ? Czy dowiesz się o tym po 3 miesiącach jak zobaczysz odsetki :))

  OdpowiedzUsuń
 3. adminie napisz do mnie
  twoj mail nie dziala

  OdpowiedzUsuń
 4. a to lions bank to jakiś odłam Idea Banku ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Lokaty stopniowo idą do góry. To dobry prognostyk :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli a są jakieś ukryte koszty prowadzenia tej lokaty ?
  koszty zalożenia rachunku albo prowadzenia go ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadnych, mam tu konto od lat i nie płacę nic.

   Usuń
 7. Oszuści nadal aktywni.

  OdpowiedzUsuń